Gaziantep

12. Cumhurbaşkanı ErdoğanRecep Tayyip Erdoğan, ilk kez halk tarafından yapılan seçimde, resmi olmayan sonuçlara göre, Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı oldu.

12. Cumhurbaşkanı ErdoğanBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilk kez halk tarafından yapılan seçimde, resmi olmayan sonuçlara göre, Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı oldu.

Halk tarafından yapılan ilk cumhurbaşkanı seçiminde, oyların yarısından çoğunu Başbakan Erdoğan aldı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52.05 oranında, Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu yüzde 38.27 oranında, Selahattin Demirtaş yüzde 9.67 oranında oy aldı.

55 ilde üstünlük

Halk oylamasıyla yapılan ilk seçimde, resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, 55 ilde oyların çoğunu aldı.

Erdoğan, şu illerde en çok oyu aldı:

"Ankara, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Isparta, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Rize, Sinop, Sivas, Tokat, Uşak, Yalova, Yozgat, Zonguldak."

Rize kökenli bir ailenin çocuğu olarak 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğan Recep Tayyip Erdoğan, 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma alan Erdoğan, üniversite öğrenimini de 1981 yılında mezun olduğu Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'nde tamamladı.

Lise ve üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev alan Recep Tayyip Erdoğan, 1976'da 22 yaşındayken MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi.

Erdoğan, 1980 yılına kadar partideki görevlerini sürdürürken, siyasi partilerin askeri darbeyle kapatıldığı 12 Eylül 1980 döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı.

Refah Partisi'nin 1983 yılında kurulmasıyla siyasete geri dönen Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu.

Refah Partisi tarafından  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olan Erdoğan, 27 Mart 1994'te gerçekleştirilen yerel seçimlerde yüzde 25,19 oy oranıyla seçimi ilk sırada tamamlayarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Erdoğan, 12 Aralık 1997'de Siirt'te vatandaşlara hitap ederken okuduğu Ziya Gökalp'e ait bir şiir nedeniyle yargılandı ve hapis cezasına mahkum edildi. Aldığı ceza nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine de son verilen Erdoğan, Pınarhisar'da 4 ay cezaevinde kaldı.

AK Parti Dönemi

Pınarhisar Cezaevinden 24 Temmuz 1999'da tahliye olan Erdoğan, siyasi çalışmalarına devam ederek, 14 Ağustos 2001'de Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurarken Kurucular Kurulu tarafından da AK Parti'nin Kurucu Genel Başkanı seçildi.

Genel seçimler

Erdoğan, partisinin girdiği ve 34,6 oyla birinci olmayı başardığı ilk genel seçim olan 3 Kasım 2002 seçimlerinde, hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle aday olamadı.

Milletvekilliği adaylığının önündeki engelin yasal düzenlemeyle kaldırılması sonrasında Erdoğan, 9 Mart 2003'te Siirt'te yenilenen seçimlere katılarak 22. Dönem Siirt Milletvekili oldu ve TBMM'ye girdi.

Erdoğan, 15 Mart 2003 yılında kurduğu 59. Hükümetle Başbakanlık görevini Abdullah Gül'den devraldı.

AK Parti'nin 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinden yüzde 46,6 oy alması sonrasında 60. Hükümeti, 12 Haziran 2012'de gerçekleştirilen genel seçimlerinden de yüzde 49,8 oy alması sonrasında 61. Hükümeti kuran Erdoğan, 3. kez Başbakanlık koltuğuna oturdu. Erdoğan, böylece partisinin başında girdiği üç seçimde de oyunu artırmayı başardı.  

Yerel seçim

AK Parti, Erdoğan liderliğinde girdiği, 28 Mart 2004 yerel seçiminde yüzde 40,2, 29 Mart 2009 yerel seçiminde yüzde 38,6 ve son olarak da 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerden 45,5 oy aldı.

Referandumlar

Erdoğan ve AK Parti, 2001 yılından itibaren 3 genel ve 3 yerel seçimi birinci sırada tamamlarken bu dönem içerisinde iki referandum da gerçekleştirildi. Erdoğan'ın öncülük ettiği, 21 Ekim 2007'de gerçekleştirilen referandumda yüzde 69 ve 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan diğer referandumda da yüzde 58 oranıyla başarı sağlandı.

Yüzlerce görüşme ve ziyaret

Resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde 30 büyükşehirde düzenlenen mitinglerde vatandaşlarla buluştu, yüzlerce görüşme ve ziyarette bulundu.

AK Parti'nin, parti içinde ve sivil toplum kuruluşları ile yapılan istişareler sonucunda Cumhurbaşkanlığına aday gösterdiği ve 1 Temmuz'da, Ankara Ticaret Odası'nda düzenlenen geniş katılımlı bir toplantıyla adaylığı resmi olarak açıklanan Erdoğan, seçim kampanyası kapsamında ilk mitingini milli iradeye atıfta bulunarak, 5 Temmuz'da Samsun'da gerçekleştirdi.

Erdoğan, Samsun mitinginde, "Bundan 95 yıl önce, 19 Mayıs 1919'da Gazi Mustafa Kemal Samsun'a ulaştı. Samsun'da İstiklal Savaşı'nın ilk adımını attı. 95 yıl sonra işte o adım kadar önemli bir adımı, yeni Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı seçimini bizler de Samsun'dan başlatıyoruz" ifadeleriyle milli iradeye vurgu yaptı.

Samsun'un ardından, İstiklal mücadelesinin ikinci adımı olan Erzurum'da düzenlediği mitingle seçim kampanyasına devam eden Erdoğan, sırasıyla Denizli, Tokat ve Erbaa, Yozgat, Antalya, Şanlıurfa, Sakarya, Tekirdağ, Bursa, Ordu, Hatay ve İskenderun, Adana, Mersin, Diyarbakır, Van ve Mardin'de vatandaşlarla miting alanları ve iftar sofralarında buluştu.

Erdoğan, mitinglerde, tarihte ilk kez cumhurbaşkanının halk oylarıyla seçilecek olması nedeniyle bu seçimlerin çok büyük önem az ettiğine işaret ederek, yeni Türkiye" için son kapının da halka açılacağına vurgu yaptı. Kampanya sloganı olarak, "Milli İrade, Milli Güç, Hedef 2023" ifadesini belirleyen Erdoğan, mitingde, milli iradeye vurgu yaparak, iktidarda bulundukları 12 yılda vesayetlerle mücadele ettiklerini, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda da bu mücadelenin devam edeceğini, özellikle de paralel yapıya yönelik mücadelenin kesintisiz sürdürüleceğinin altını çizdi.

 Cumhurbaşkanlığı Seçim Vizyon Belgesi'ni, İstanbul'da açıkladı

 Erdoğan, 4 bin kişinin üzerinde davetlinin katılımıyla, 11 Temmuz'da İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıda da Cumhurbaşkanlığı Vizyon Belgesi'ni açıkladı.

Kamuoyunda tanınmış çok sayıda sanatçının da katıldığı toplantı, basında geniş yankı uyandırırken, Erdoğan, sanatçılara yönelik bazı kesimlerce yöneltilen eleştirilere karşı da mitinglerde cevap verdi.

Kampanya kapsamında, şehit aileleri ve gaziler, alevi derneklerinin temsilcileri, sanatçılar, iş adamları, sporcular ve büyükelçilerle de iftar programlarında bir araya geldi.

Kampanya sürecinde renkli sahneler de yaşandı

Başakşehir Fatih Terim Stadı'nın açılışını da Milli Takımlar Teknik Drikektörü Fatih Terim ile gerçekleştiren Erdoğan, açılış töreninin ardından ünlü futbolcular ve kamuoyunun yakından tanıdığı bazı isimlerin yer aldığı futbol karşılaşmasının 15 dakikalık ilk yarısında top koşturdu. Erdoğan, bu maçta attığı 3 golle, takımının galibiyetinde önemli bir rol oynadı.

 Ramazan Bayramı'nı İstanbul'da geçiren Erdoğan, bayram talilinde kampanya için kendisinin de rol aldığı bir reklam filminin çekiminde yer aldı. Tarihte kurulmuş 16 Türk devletini temsil eden yıldızların, Anadolu'nun farklı yörelerinden Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne taşındığı  ve halkla birlikte Erdoğan'ın köşke girişini yansıtan reklam filmi, büyük ilgi gördü.

Bayram sonrası, seçim çalışmalarını hızlandıran Erdoğan, 10 Ağustos'a kadar bir günde iki miting yaparak 15 ilde daha halkla buluştu. 

Van, Mardin, manisa, Kahramanmaraş, Balıkesir, İzmir, Kocaeli, İstanbul, Aydın, Muğla, Malatya, Gaziantep, Kayseri, Ankara ve Konya'da mitingler gerçekleştiren Erdoğan, gittiği illerde bazı ziyaretlerde bulundu. Seçim kampanyasının finalini Konya'da yapan Erdoğan, bu ilde ayrıca Mevlana Müzesi'ni ziyaret etti.

Kanaat önderleriyle buluştu

Erdoğan, seçim kampanyası sürecinde bazı kanaat önderleriyle de istişarelerde bulundu. 

Erdoğan, Şanlıurfa mitingini yaptığı gün, Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Badıllı Hoca olarak bilinen Abdulkadir Badıllı ve bölgenin kanaat önderlerinden Tillolu Şeyh Muzaffer Aydın ile bir araya geldi.

Erdoğan, seçim kampanyasının bitiminde de İstanbul'a geçerek, bu ilde yaşayan tanınmış din alimlerinden Mahmut Ustaosmanoğlu'nu evinde ziyaret edip, dua istedi.

Erdoğan, ayrıca 6 televizyon kanalında canlı yayına katılarak seçmenlerin merak ettiği sorulara yanıt verdi.

Bu Web Sitesinin Tüm İçerik Hakları Ak Parti Şehitkamil İlçe Başkanlığına Aittir. İzinsiz Kullanılamaz

Twitter

Gaziantep Milletvekillerimiz

iletişim

Contact

Email: info@akpartisehitkamil.com

Telefon: (+90) 342 221 22 00

Fax: (+90) 342 221 22 02

Adres: İNCİLİPINAR MAH. ALİ FUAT CEBESOY BULVARI NO:23 HACI UMMET APT. Sehitkamil / GAZIANTEP